mobilny serwis tir Lublin

Życie kierowcy ciężarówki

naprawa skrzyń biegów TIR

Życie kierowcy ciężarówki

Jak wygląda życie kierowcy ciężarówki w transporcie krajowym?

Jak wygląda praca kierowcy ciężarówki? Praca za kółkiem ciężarówki jest marzeniem wielu młodych osób. Z podziwem patrzą na te ogromne samochody. Sami chcieliby móc je kiedyś prowadzić. Jednak niestety nie każdy może podjąć pracę kierowcy ciężarówki w transporcie krajowym. 

Wymagany jest do tego dobry stan zdrowia, umiejętność ciągłego skupienia się i odpowiedniego planowania. Tę pracę powinny podejmować osoby odpowiedzialne i wiedzące, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Wyobrażenie o byciu kierowcą ciężarówki jest trochę romantyczne. Rzeczywistość wygląda inaczej. Co warto o niej wiedzieć? 

Praca kierowcy w transporcie krajowym

Jeżeli chcesz wykonywać ten zawód, to musisz się nastawić na bycie ciągle w drodze. Kierowca każdego dnia spędza za kierownicą od 9 do 10 godzin dziennie. W dodatku musi być cały czas skoncentrowany na tym, co dzieje się na drodze. Kierowca ciężarówki nie może zrezygnować z jazdy, bo ma zły dzień lub nie odpowiadają mu warunki atmosferyczne. 

Oczywiście, że przedsiębiorstwa oferują różne systemy pracy, ale zazwyczaj wygląda to bardzo podobnie. Tylko kierowcy poruszający się po drogach lokalnych mogą sobie pozwolić na codzienny powrót do domu. Natomiast pozostali krajowi kierowcy ciężarówek pracują po 5 dni w tygodniu. Dwa dni mają wolne. Jednak rzadko wypadają one w weekendy.

Możemy mieć do czynienia również z drugim systemem pracy kierowców ciężarówek w transporcie krajowym. Polega on na tym, że kierowca jest przez trzy tygodnie w trasie i jeden w domu. Oba te tryby wiążą się z tym, że mało przebywa się z rodziną. 

Do tego dochodzi zwyczajna tęsknota i konflikty rodzinne, które się nasilają, gdy jesteś daleko. Łatwiej jest je od razu zażegnywać, gdybyś był w domu. Dlatego wiele osób, które już od dzieciństwa marzyło o tej pracy, szybko rezygnuje. Jeżeli jesteś singlem, to samotność w trasie, może być dla Ciebie mniej bolesna. Jednak nie każdy chce być singlem przez wiele lat, czy miesięcy.

Kierowcy w transporcie krajowym nie mają lekko

Życie w trasie to więcej niedogodności niż tylko tęsknota za ciepłem domowego ogniska. Ogólnie panuje takie przekonanie, że kierowcy ciężarówki są raczej zaniedbani. Nie mają się kiedy ani gdzie umyć. 

To bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący stereotyp. Może kiedyś się tak zdarzało, ale dzisiaj życie w drodze, jest o wiele prostsze. Wiele stacji benzynowym ma prysznice i specjalne strefy przeznaczone dla kierowców CE. Mogą przez chwilę odpocząć i poczuć się jak w domu. 

Jeżeli kierowca ciężarówki, nie ma możliwości skorzystać ze standardowego prysznica, to próbuje sobie radzić inaczej. Niektórzy wlewają wodę do butelki i robią sobie z niej taki prymitywny prysznic. Mogą się w ten sposób odświeżyć. W końcu niedługo czeka ich kolejny postój. Może tam znajdzie się o wiele lepiej wyposażona stacja benzynowa? 

Czy kierowcy TIR-ów mogą coś zwiedzić?

Jeżeli jedziesz przez dziewięć godzin i znajdujesz się w jakimś miejscu, które od dawna chciałeś odwiedzić, to czemu nie? Oczywiście więcej atrakcji na swojej drodze napotykają kierowcy, którzy jeżdżą po całej Europie. Jednak Polska również jest pięknym krajem. Jeżeli masz jeszcze siłę po całym dniu pracy, to możesz pozwiedzać najbliższą okolicę. 

Życie w dwóch domach jednocześnie

Może być to zarówno plus, jak i minus pracy kierowcy ciężarówki w transporcie krajowym. Praktycznie każdy kierowca TIR-a z tyłu ciężarówki ma materac, na którym może się przespać. To nie wszystko. Aby ciężarówka mogła stać się dla kierowcy drugim domem, ma on również wyznaczone miejsce do przyrządzania posiłków. Może oczywiście bazować na gotowych daniach albo zamienić się w pełnoprawnego szefa kuchni. 

W każdej ciężarówce są takie sprzęty AGD jak kuchenka gazowa, czy lodówka. Nie ma żadnego problemu z przechowywaniem nawet większych zapasów żywności. Skończyły się już czasy, gdy kierowcy ciężarówek musieli przetrwać na fast foodach. 

Jak podoba Ci się taka codzienność? Czy chciałbyś zostać kierowcą ciężarówki w transporcie krajowym

INNE POSTY.

Serwis Mobilny Tir w Lublinie

Mobilne naprawy aut ciężarowych i naczep na terenie Lublina i okolic.

Lista stron

Kontakt

Wykonanie i SEO: rwdweb.pl

Copyright © 2023. All rights reserved.